Jsme Metrobus

Vytváříme komentovaná videa z hromadné dopravy.

Projíždíme pražské zastávky, výluky, novinky a dopravní akce, nebo rozebíráme kontroverzní témata a zajímavosti.

Zábavným a zároveň efektivním stylem vám přinášíme informace, ke kterým byste se sami nedostali.

Redakce

Na tvorbě pořadu Metrobus se podílí mnoho lidí – nejstarší už přes 7 let. Bez jejich přímé i nepřímé podpory by náš pořad vůbec nemohl vznikat ve formě, na kterou jste zvyklí. Kromě moderátorů, které nejčastěji vidíte na obrazovce, jsou nutní i lidé, co píší scénáře, pracují s kamerou nebo poté zpracovávají jednotlivé záběry ve střižně.

Ty nejdůležitější osoby vám vyjmenováváme na této stránce.

Vít Macháček - Aslanex
Vedoucí pořadu

Opravdu, jsem zakladatelem Metrobusu a stále se ho snažím vést kupředu. Organizuji celou redakci a když zbude čas, rád tvořím videa na originální nebo kontroverzní témata. Aby toho nebylo málo, jsem i autorem tohoto webu... Když se zrovna nevěnuji dopravě, řeším politiku, hraji v Divadle Kámen nebo sedím u počítačových her. Taky studuji dopravní vysokou školu a řídím autobus na linkách PID.

Jiří Trsek - Anlex
Správce sociálních sítí

"Jsem tu 10 minut a nevím co tu dělám". Tak jsem se představil v náborovém videu na Metrobus. Je to ale pravda jen z poloviny. 10 minut zase tak moc daleko od pravdy není, protože jsem se k týmu Metrobusu přidal poměrně pozdě (ač nyní patřím k těm služebně starším členům), ale druhá část výroku chybná je. Vím přesně co tu dělám - sleduju aktuality, připravuji a natáčím Expres, plním náš instagram a kromě toho střihám. Jsem takový multifunkční člověk. No a jinak? Po Praze vozím kaštany tramvají a ve volných dnech cestuji, hraju hry a samozřejmě šotím vše co jezdí a uveze to více než osm lidí.

Rafael Filsak - Raf
Šéfredaktor Adventního kalendáře

Je asi jasné, že mám rád dopravu a věci s ní spojené. Na Metrobusu působím od ledna 2018. Za tu dobu jsem natočil řadu nejrůznějších videí. Nejraději a nejčastěji vymýšlím nové věci jako například sérii Adventní kalendář nebo Očima Metrobusu. Dopravou žiju neustále. Vozím si zadek ve vlaku, kdy to jen jde, tím myslím, že když mohu jet hodinu přímým busem, jedu 5 hodin vlakem menší oklikou, abych si psychicky odpočinul. Mimochodem od roku 2020 jezdíš každé létě na úžasnou brigádu na Rujánu, kde pracuji jako Fahrradschaffner (volně přeloženo jako cykloprůvodčí), byla to práce snů. Nebo ehh, byla to vlasstně práce? Ne, byl to koníček. Na podzim 2021, kdy jsem oslavil 18 let, jsem brigádně dělal pro ROPID průzkumy skladby jízdních dokladů, což znamenalo, že jsem chodil po vlaku s průvodčími/vlakvedoucími a zapisoval si do papíru, jestli mají cestující jízdenky PID, SJT nebo ČD. Začátkem roku 2022 jsem se přihlásil ke KŽC, kde od dubna pracuji brigádně jako vlakvedoucí. Můžete mě potkat na Pražském motoráčku, Posázavském motoráčku, Lužickohorském rychlíku, Kokořínském rychlíku a Rakovnickém rychlíku.

Daniel Černý - Dan
Šéfredaktor Expresu

Ahoj, já jsem Dan, a členem Metrobusu jsem od října 2018. Mým velkým zájmem je doprava, ať už z pohledu nadšeného a aktivního cyklisty, pokojného cestovatele MHD, nebo politického aktivisty, bojujícího za podporu udržitelné mobility. Dále se zajímám o elektromobilitu, obzvláště trolejbusy/elektrobusy. Momentálně pracuji na technickém dispečinku v TSK a ve volném čase řídím autobusy nebo opravuji kola v nejmenovaném růžovém bikesharingu ;) . U Metrobusu jsem začal realizací videa Závod přes Libeňský most. Nyní mě můžete znát především z Expresu a pravidelných úterních videí.

Michal Makl - Michal
Vedoucí personálního a komunikačního oddělení

Ahoj, jsem Michal. Na Metrobus jsem narazil náhodou koncem roku 2018. Na začátku roku 2019 jsem se pak rozhodl stát se jeho členem. První video na kterém jsem se pak podílel byl den PID 2019. Tím, že bydlím u Říčan, je mojí specializací hlavně příměstská doprava ve směru na východ a jih od města. Studuji v centru Prahy audiovizuální techniku. Mými nejoblíbenějšími dopravními prostředky jsou autobusy a tramvaje. Potkávat mě můžete prakticky ve všech našich sériích. Dnes se také starám o personalistiku a připravuji nové seriály a série.

Jan Škopek - Honza
Redaktor

Já jsem Honza. Jako všichni z Metrobusu mám i já rád veřejnou hromadnou dopravu, ať už se bavíme o jednotlivých prostředcích, dopravních systémech nebo udržitelné mobilitě i když největší zálibu jsem našel asi v železnici. Velice rád trávím volné chvíle ve vlaku při objevování všech krás, zajímavostí a kuriozit české železnice. Mimo videí na Metrobusu mě také máte šanci potkat na propagačních stáncích na dopravních akcích nebo při integracích slyšet, jak vám zvednu telefon na infolince nebo můžete čas od času na stránkách PID narazit na mimořádnost z mého pera, protože od roku 2020 pracuju jako informátor v organizaci ROPID. K Metrobusu jsem se přidal v březnu 2019.

Matěj Bubník - Matěj
Redaktor Expresu

Hoj, já jsem Matěj a jsem redaktorem na Metrobusu. V Metrobusu jsem se od začátku věnoval zprávám do expresu, v poslední době se ale věnuju hlavně střihu. Občas si stoupnu před i za tu kameru. :) No ale jak jsem se vlastně do Metrobusu dostal? Jednoho krásného (bylo hnusně :D) jsem se vydal na den PID, když jsem si prohlížel autobusy tak na mě najednou vybafl nějakej kluk v šedé bundě, co má mikrofon a kameramana. Byl to Raf a FraDo, ale v té době jsem je neznal. Po tom krátkém rozhovoru mi dal vizitku a šli dál. Někdy v lednu jsem si říkal, že by bylo zajímavé to v Metrobusu zkusit. Tak jsem vyplnil přihlášku a postupně se dostal do Metrobusu, jak to šlo dále jste už četli. :) No ale teď něco jiného. Tak jestli jste to nezaznamenali tak jsem Matěj a je mi 14 let. Od mala mě přitahují koleje, dříve tramvaje, teď hlavně vlaky. Proto se také chci stát strojvedoucím, ale práci tramvajáka bych se také určitě nebránil. Mimo dopravu mě ještě baví ping pong, který hraju dost aktivně a počítačové simulátory, Railworks a tak.

Jakub Červenka - Lanovkar
Kameraman a scénárista

Zdravím. Jsem Jakub Červenka a do Metrobusu jsem se přidal v březnu 2021. Mezi moje koníčky patří kromě veřejné dopravy i lyžování a samozřejmě můj druhý největší koníček - lanové dráhy, což mě přimělo k přezdívce Lanovkář. Co jinak dělám? Nedávno jsem nastoupil na SŠ Dopravní v Motole a pomalými krůčky směruji k maturitě. Před kamerou moc často neukazuji, neboť zejména píši scénáře či videa natáčím, ale občas se někde objevím, například na streamech či jste mou maličkost mohli vidět v adventním kalendáři, kde jsem si odmoderoval rovnou 2 videa. V současné době se také věnuji cestování, a to jak po Česku, tak i po světě.

Ondřej Kališ - Ender
Scénárista a odborný poradce

S Metrobusem jsem spolupracoval jako externista a letitý člen vedení partnerského Sdružení dopraváků. Většinou přispívám spíše názory, kritikou nebo účastí na některých společných akcích. Osud a Aslanex tomu ale chtěli, že jsem se již podílel na několika komentářích, a tak jsem se postupně stal i redaktorem. Metrobus mi dává možnost prezentovat také alternativní pohledy na dopravu způsobem, který je věcný a současně divácky atraktivní. A zejména jsem rád, že mohu Metrobusu pomáhat s popularizací udržitelné a efektivní dopravy.

Štěpán Kimla - StepanCzech
Moderátor

K Metrobusu mě vlastně dostal Raf, se kterým jsem se jednou náhodně potkal v Turnově a od té doby jsme se tak nějak znali. Pak přišla dobrodružná jízda s karosou na jih a já se jí rozhodl zúčastnit. Během cesty bylo nabídnuta možnost prodloužení jízdy ze Sedlčan do Tábora a já si řekl "Hm, proč ne?". Jako jediný jsem tedy pokračoval až do Tábora což mi vpodstatě zajistilo vstup do Metrobusu. Pár měsíců poté mi napsal Raf, jestli bych nechtěl do Metrobusu a já mu odpověděl že se rozmyslím. No poté přišel nový jízdní řád 2021/2022 a Raf mi napsal, jestli nechci natočit pro Metrobus konec ČD na osobních vlacích Stará Paka - Jaroměř. Já jsem souhlasil a tak jsem vyfasoval diktafon a pokyn: "Natoč pár vstupů". Něco jsem tedy bez jakékoliv přípravy natočil a odeslal Rafovi. Po odeslání mi od něj přišla zpráva: "Od oficiálního vstupu do Metrobusu tě teď dělí už jen stažení Telegramu". A já byl jakože: "Wtf co to sakra". Zkrátka jsem celou dobu nevěděl, že vpodstatě procházím náborem do Metrobusu :D. Jinak moje zájmy jsou cestování po železnici a její fotografování a atletika.

Děkujeme také lidem, kteří nám vypomáhají občasně a kteří s námi spolupracovali v minulosti:
Václav Novák, Lukáš Kozmer, Helena Macháčková, Josef Sklenička, Matěj Havránek, Dominik Mašek, Vašek Burian a další...