Náš web využívá technologii Cookies, díky které vás můžeme sledovat a zničit vám život. Stejně jako každý web.

Udělit souhlas Více informací

Jsme Metrobus

Vytváříme komentovaná videa z hromadné dopravy.

Projíždíme pražské zastávky, výluky, novinky a dopravní akce, nebo rozebíráme kontroverzní témata a zajímavosti.

Zábavným a zároveň efektivním stylem vám přinášíme informace, ke kterým byste se sami nedostali.

Redakce

Na tvorbě pořadu Metrobus se podílí mnoho lidí – nejstarší už přes 10 let. Bez jejich přímé i nepřímé podpory by náš pořad vůbec nemohl vznikat ve formě, na kterou jste zvyklí. Kromě moderátorů, které nejčastěji vidíte na obrazovce, jsou nutní i lidé, co píší scénáře, pracují s kamerou nebo poté zpracovávají jednotlivé záběry ve střižně.

Ty nejdůležitější osoby vám vyjmenováváme na této stránce.

Vít Macháček - Aslanex
Šéfredaktor pořadu, garant Komentářů a Ing.ženýrů

Jsem zakladatelem Metrobusu a stále se ho snažím vést kupředu. Organizuji celou redakci a když zbude čas, rád tvořím videa na originální a kontroverzní témata. Aby toho nebylo málo, jsem i autorem tohoto webu... Když se zrovna nevěnuji dopravě, starám se o rodinu, hraji v Divadle Kámen, jezdím na dětský tábor nebo řídím autobus. Taky programuju. A rád výletuju po netradičních dopravních místech.

František Dohnal - FraDo
Hlavní technik podcastů

Do Metrobusu jsem přišel v době, kdy se natáčela 50. recenze zastávky-Praha - Stodůlky. Z týmu, který v té době tvořil Metrobus jsme zbyli pouze dva, já a Aslanex. Po celou dobu dělám spíše technickou stránku věci. Tím je myšleno natáčení a následný střih. I díky Metrobusu teď studuji filmovou a televizní tvorbu. Mám ale za sebou i dvě celá videa, které jsem moderoval a taky namátkově píši scénáře. Ve volnu pracuji, učím se novým technikám a grifům v natáčení, nebo hraji v divadle. A kdyby jste chtěli poznat moje videa, tak je poznáte tím, že jsou střihána trochu jinak, nežli jiná :D.

Jiří Trsek - Anlex
Správce sociálních sítí

"Jsem tu 10 minut a nevím co tu dělám". Tak jsem se představil v náborovém videu na Metrobus. Je to ale pravda jen z poloviny. 10 minut zase tak moc daleko od pravdy není, protože jsem se k týmu Metrobusu přidal poměrně pozdě (ač nyní patřím k těm služebně starším členům), ale druhá část výroku chybná je. Vím přesně co tu dělám - sleduju aktuality, připravuji a natáčím Expres, plním náš instagram a kromě toho střihám. Jsem takový multifunkční člověk. No a jinak? Po Praze vozím kaštany tramvají a ve volných dnech cestuji, hraju hry a samozřejmě šotím vše co jezdí a uveze to více než osm lidí.

Rafael Filsak - Raf
Komandující a Garant vlogů

Je asi jasné, že mám rád dopravu a věci s ní spojené. Na Metrobusu působím od ledna 2018. Za tu dobu jsem natočil řadu nejrůznějších videí. Nejraději a nejčastěji vymýšlím nové věci jako například sérii Adventní kalendář nebo Očima Metrobusu. Dopravou žiju neustále. Vozím si zadek ve vlaku, kdy to jen jde, tím myslím, že když mohu jet hodinu přímým busem, jedu 5 hodin vlakem menší oklikou, abych si psychicky odpočinul. Mimochodem od roku 2020 jezdím každé létě na úžasnou brigádu na Rujánu, kde pracuji jako Fahrradschaffner (volně přeloženo jako cykloprůvodčí), byla to práce snů. Nebo ehh, byla to vlastně práce? Ne, byl to koníček. Na podzim 2021, kdy jsem oslavil 18 let, jsem brigádně dělal pro ROPID průzkumy skladby jízdních dokladů, což znamenalo, že jsem chodil po vlaku s průvodčími/vlakvedoucími a zapisoval si do papíru, jestli mají cestující jízdenky PID, SJT nebo ČD. Začátkem roku 2022 jsem se přihlásil ke KŽC, kde od dubna pracuji brigádně jako vlakvedoucí. Můžete mě potkat na Pražském motoráčku, Posázavském motoráčku, Lužickohorském rychlíku, Kokořínském rychlíku a Rakovnickém rychlíku. A tentýž rok jsem byl i na Rujáně povýšen na průvodčího/pokladního. Na Metrobusu jsem jeden čas šéfoval Expresu a nově jsem garantem vlogů.

Daniel Černý - Dan
Garant Pokecu

Ahoj, já jsem Dan, a členem Metrobusu jsem od října 2018. Mým velkým zájmem je doprava, ať už z pohledu nadšeného a aktivního cyklisty, pokojného cestovatele MHD, nebo politického aktivisty, bojujícího za podporu udržitelné mobility. Dále se zajímám o elektromobilitu, obzvláště trolejbusy/elektrobusy. Momentálně pracuji na technickém dispečinku v TSK a ve volném čase řídím autobusy nebo opravuji kola v nejmenovaném růžovém bikesharingu ;) . U Metrobusu jsem začal realizací videa Závod přes Libeňský most. Nyní mě můžete znát především z Expresu a pravidelných úterních videí.

Michal Makl - Michal
Šéfredaktor Zpravodajské sekce, garant Reportáží a Expresu

Ahoj, jsem Michal. Na Metrobus jsem narazil náhodou koncem roku 2018. Na začátku roku 2019 jsem se pak rozhodl stát se jeho členem. První video na kterém jsem se pak podílel byl den PID 2019. Přes pravidelné série jsem se vyšplhal až na pozici grafika. Od září 2023 jsem navíc šéfredaktorem pořadu Reportáže. Mimo Metrobus pracuji jako pracovník vztahů s veřejností u organizace ROPID a také jako vlakvedoucí osobních vlaků Českých drah, potkávat mě tak můžete hlavně na trase linky S9 z Prahy do Benešova u Prahy.

Jan Škopek - Honza
Redaktor

Já jsem Honza. Jako všichni z Metrobusu mám i já rád veřejnou hromadnou dopravu, ať už se bavíme o jednotlivých prostředcích, dopravních systémech nebo udržitelné mobilitě i když největší zálibu jsem našel asi v železnici. Velice rád trávím volné chvíle ve vlaku při objevování všech krás, zajímavostí a kuriozit české železnice. Mimo videí na Metrobusu mě také máte šanci potkat na propagačních stáncích na dopravních akcích nebo při integracích slyšet, jak vám zvednu telefon na infolince nebo můžete čas od času na stránkách PID narazit na mimořádnost z mého pera, protože od roku 2020 pracuju jako informátor v organizaci ROPID. K Metrobusu jsem se přidal v březnu 2019.

Jakub Červenka - Lanovkar
Kameraman a scénárista

Zdravím. Jsem Jakub Červenka a do Metrobusu jsem se přidal v březnu 2021. Mezi moje koníčky patří kromě veřejné dopravy i lyžování a samozřejmě můj druhý největší koníček - lanové dráhy, což mě přimělo k přezdívce Lanovkář. V současné době se věnuji zejména tvorbě scénářů a natáčení videí, nicméně semtam se před kamerou ukážu, většinou na streamech či v rámci adventního kalendáře :) Kromě toho se věnuji cestování nejen po lanovkách, kterých jsem projel již přes 1100 nebo práci v rámci spřáteleného Sdružení dopraváků, díky kterému jsem také byl hlavou 7. dobrodružné jízdy na Rakovnicko a Berounsko. Od roku 2022 jsem hlavou nepravidelné série o mimopražských MHD a mým nápadem byla i letní série o pěti českých lanovkách.

Ondřej Kališ - Ender
Sekretář a garant Teorie dopravy

S Metrobusem jsem spolupracoval jako externista a letitý člen vedení partnerského Sdružení dopraváků. Většinou přispívám spíše názory, kritikou nebo účastí na některých společných akcích. Osud a Aslanex tomu ale chtěli, že jsem se již podílel na několika komentářích, a tak jsem se postupně stal i redaktorem. Metrobus mi dává možnost prezentovat také alternativní pohledy na dopravu způsobem, který je věcný a současně divácky atraktivní. A zejména jsem rád, že mohu Metrobusu pomáhat s popularizací udržitelné a efektivní dopravy.

Václav Vyskočil - Fofrman
Garant Recenzí

Zdravím, má jméno je Václav. Od září 2021 jsem členem Metrobusu, tenkrát jsem se přihlásil díky recenzi zastávky Mrákovská od Honzy, a pak už to šlo ráz na ráz, první natáčení recenze, následně adventního kalendáře, potom povýšení na moderátora a ani jsem se nenadál, a bylo to. Od té doby se pro Vás snažím vytvářet kvalitní, srozumitelná, ale na informace bohatá videa a doufám, že se mi tak daří. Z VHD mám v oblibě všechny dopravní prostředky, zároveň také dost cestuji a pozoruji dopravní řešení v různých jiných městech i státech a můj závěr je oboustranný. Praha se má co učit, ale i jiná města by si Prahu mohla vzít za příklad. Doprava je věc, kterou si každý DP tvoří po svém. Ale zpět k Metrobusu, jsem takový muž pro všechno, píši scénáře, moderuji, občas i natáčím,.. a rozhodně mě to baví. Navíc mě od druhé poloviny roku 2023 můžete potkat při různých výlukách v Praze v reflexní vestě, pracuji totiž jako Informátor DPP. Mějte hezký den!

Štěpán Kimla - StepanCzech
Kvalitář

K Metrobusu mě vlastně dostal Raf, se kterým jsem se jednou náhodně potkal v Turnově a od té doby jsme se tak nějak znali. Pak přišla dobrodružná jízda s karosou na jih a já se jí rozhodl zúčastnit. Během cesty bylo nabídnuta možnost prodloužení jízdy ze Sedlčan do Tábora a já si řekl "Hm, proč ne?". Jako jediný jsem tedy pokračoval až do Tábora což mi vpodstatě zajistilo vstup do Metrobusu. Pár měsíců poté mi napsal Raf, jestli bych nechtěl do Metrobusu a já mu odpověděl že se rozmyslím. No poté přišel nový jízdní řád 2021/2022 a Raf mi napsal, jestli nechci natočit pro Metrobus konec ČD na osobních vlacích Stará Paka - Jaroměř. Já jsem souhlasil a tak jsem vyfasoval diktafon a pokyn: "Natoč pár vstupů". Něco jsem tedy bez jakékoliv přípravy natočil a odeslal Rafovi. Po odeslání mi od něj přišla zpráva: "Od oficiálního vstupu do Metrobusu tě teď dělí už jen stažení Telegramu". A já byl jakože: "Wtf co to sakra". Zkrátka jsem celou dobu nevěděl, že vpodstatě procházím náborem do Metrobusu :D. Jinak moje zájmy jsou cestování po železnici a její fotografování a atletika.

Děkujeme také lidem, kteří nám vypomáhají občasně a kteří s námi spolupracovali v minulosti:
Michael Randsdorf, Matěj Bubník, Václav Novák, Lukáš Kozmer, Helena Macháčková, Josef Sklenička, Matěj Havránek, Dominik Mašek, Vašek Burian a další...